Ergonomia biura – na czym polega?

Data dodania: 2021-04-12

|

Autor: Directoffice

Ergonomia biura – na czym polega?

Każde stanowisko pracy powinno być dostosowane do jej charakteru oraz do indywidualnych potrzeb pracownika. Nie bez przyczyny zdarza się, że nawet największe umiejętności i chęci pracownika nie są w stanie zapewnić optymalnych wyników. Należy zdać sobie sprawę z tego, że ergonomia biura może decydować o jakości i wydajności pracy. W gestii właściciela lub kierownika leży troska o taką organizację stanowiska pracy, która każdemu podwładnemu pozwoli maksymalnie rozwinąć skrzydła. Liczy się zarówno ergonomia biurka konkretnego podwładnego, jak i ergonomia całego pomieszczenia, bez względu na to, ilu pracowników wykonuje w nim swoje obowiązki. Jak jednak sprawić, żeby elementy wyposażenia składały się na jedną, funkcjonalną dla wszystkich całość?

Czym jest ergonomia biura i dlaczego ma znaczenie?

Za ergonomiczne biuro należy uznać takie, które umożliwia komfortową pracę i dobre samopoczucie wszystkim jego użytkownikom. Istotą jest w nim dostosowanie elementów wyposażenia do potrzeb człowieka o określonych cechach fizycznych i psychicznych. Warunki powinny pozwalać na możliwie najlepsze wykorzystanie potencjału pracownika. Taka organizacja biura ma przekładać się na wysoką efektywność pracy. Jednocześnie musi być zgodna z normami prawnymi, gwarantując podwładnym maksymalną higienę oraz bezpieczeństwo pracy.

Jeśli zachowana jest ergonomia, biuro staje się wygodne podczas wykonywania codziennych obowiązków. Przyjemniej spędza się w nim czas, więc także sama praca wydaje się mniej męcząca. To natomiast skutkuje lepszą koncentracją, świeżym spojrzeniem na wiele spraw i zwiększoną pomysłowością. Dzięki temu można liczyć na lepsze wyniki osiągane przez kadrę. Co więcej, optymalne warunki funkcjonowania w pracy sprzyjają zdrowiu fizycznemu.

Ergonomiczne biuro – czyli jakie?

Choć ergonomia biura wydaje się łatwa do wyjaśnienia, wciąż nie każdy rozumie, jak powinno wyglądać ergonomiczne biuro. Należy zacząć od dostatecznie dużej przestrzeni. Każda osoba pracująca w danym pomieszczeniu powinna mieć wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się i korzystania z urządzeń biurowych. Meble, w szczególności wykorzystywane na co dzień regały biurowe, powinny mieć wysokość dostosowaną do wzrostu pracowników. To sprawi, że podwładni będą mogli spokojnie wykonywać obowiązki.

Metraż biura powinien pozwalać na takie umiejscowienie biurek aby w razie potrzeby móc rozstawić je w odległości 1,5m od siebie, ważne też jest żeby monitory były wystarczająco oddalone od oczu pracowników. Niezwykle istotną kwestią w ergonomicznie urządzonym biurze jest oświetlenie. Ważne, żeby monitory komputerów były możliwie najdłużej oświetlane światłem dziennym. Nie może ono jednak razić, dlatego optymalne jest prostopadłe ustawienie monitora do słońca. Sztuczne światło musi być natomiast tak zainstalowane, żeby pracownik nie zasłaniał go sobie w trakcie pracy. Najlepszą opcją są lampki biurkowe przy każdym stanowisku i ogólne światło sufitowe.

Ergonomiczne biurko – jak przygotować stanowisko pracy?

Najistotniejszą częścią całego biura jest bez wątpienia biurko konkretnego pracownika. Chcąc zagwarantować mu doskonałe warunki działania, warto zainwestować w meble dostosowane do jego gabarytów. Odpowiednia wysokość blatu i wygodny fotel to podstawa. Idealnym rozwiązaniem są meble dedykowane do biura, w tym biurka z dodatkowymi elementami przeznaczonymi pod określone urządzenia biurowe. Powierzchnia blatu powinna być dostatecznie duża, żeby zmieścić na niej przynajmniej dokumenty, przybory piśmiennicze i rękę operującą myszką. Klawiatura może znajdować się na blacie lub w specjalnej, wysuwanej szufladzie.

Jako że pozycja siedząca nie jest korzystna dla organizmu, należy przywiązać szczególną wagę do krzesła lub fotela. Obrotowe krzesła z opcją regulacji wysokości siedziska są nieocenione. Ze względu na konieczność zachowania naturalnego łuku kręgosłupa, inwestycja w ergonomiczne biuro powinna obejmować zakup foteli z profilowanym oparciem. Odpowiednio wysokie, a najlepiej regulowane podłokietniki dadzą ulgę zmęczonym rękom. Coraz popularniejsze stają się fotele biurowe z funkcją tilt, czyli kołysania. Ich zadaniem jest chwila relaksu i odprężenia w czasie pracy.

Oceń artykuł