Chillroom w biurze – jakie korzyści daje pokój relaksu?

Data dodania: 2020-05-25

|

Autor: Directoffice

Chillroom w biurze – jakie korzyści daje pokój relaksu?

Praca biurowa wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem w jednej pozycji, dodatkowo najczęściej wymaga skupienia wzroku na ekranie komputera. Nawet najwygodniejszy fotel biurowy i ekran najlepszej jakości po jakimś czasie stają się męczące. W takiej sytuacji efektywność pracownika może znacząco spadać. Chcąc zadbać o komfort pracy, a jednocześnie o wydajność zatrudnionych w firmie osób, warto zadbać o jak najlepsze warunki, w których mogą odpocząć i zrelaksować się pomiędzy poszczególnymi zadaniami.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy każde biuro musi być wyposażone w tak zwany pokój socjalny. Przez wiele lat było to pomieszczenie, w którym znajdował się czajnik i kilka szafek, w których pracownicy przechowywali naczynia i herbatę oraz kawę. Rzadko pracodawca starał się szczególnie zadbać o pomieszczenia tego typu. Jednak obecnie coraz więcej firm tworzy dla swoich pracowników nie tylko miejsce, w którym mogą przygotować sobie coś do picia czy spokojnie zjeść, ale także aranżują specjalne pokoje relaksu.

Nowoczesny pokój socjalny

Współcześnie pokój socjalny to miejsce coraz lepiej wyposażone. Znajdziemy w nim nie tylko czajnik, ale także ekspres do kawy, kuchenkę mikrofalową czy lodówkę. Dzięki temu pracownicy mogą posilić się w przerwie w pracy bez konieczności opuszczania biura. Pracodawcy, dbając o komfort swoich podwładnych, często decydują się także na jego zaopatrzenie w kawę, herbatę czy owoce. W połączeniu z odpowiednio dobranymi meblami tworzą w ten sposób przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi.

Jednak nowoczesne pokoje socjalne to nie tylko przygotowanie napoju i spożywanie posiłków. To także szansa na szybki relaks. Praca w jednej pozycji może powodować zbytnie napięcie mięśni, co z kolei skutkuje dolegliwościami bólowymi. Aby temu zapobiec, należy często zmieniać pozycję, a w miarę możliwości wykonywać także nieskomplikowane ćwiczenia fizyczne. Umożliwiają to pomieszczenia typu chillout room, czyli miejsca wyciszenia i odpoczynku. Można w nich odpocząć od panującego w biurze gwaru, a jednocześnie zadbać o odpowiednie rozluźnienie mięśni.

Jak urządzić chillout room?

W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, chillroom może być zupełnie osobnym pomieszczeniem, lub małym, przytulnym kącikiem wydzielonym z reszty biura. Wybierając powierzchnię biurową w Directoffice.pl, możesz samodzielnie zdecydować, gdzie znajdzie się miejsce odpoczynku dla Twoich pracowników. Niezależnie od wielkości tego pomieszczenia musisz zadbać o jego wyposażenie. Niezbędnym elementem będą tam miękkie kanapy i fotele, możesz umieścić w nich też pufy czy worki sako. Coraz więcej firm decyduje się na wiszące fotele czy hamaki lub fotele masujące.

Biurowiec KRAKÓW | K1

Biurowiec KRAKÓW | K1

Al. Pokoju 1
Kraków, Stare Miasto

STAWKA CZYNSZU

15,5 €/m2

DATA AKTUALIZACJI

2021-11-16

DOSTĘPNA POWIERZCHNIA

3656 m2

DOSTĘPNE BIURA

7

Biurowiec KRAKÓW | Bonarka for Business H

Biurowiec KRAKÓW | Bonarka for Business H

ul. Puszkarska 7
Kraków, Podgórze Duchackie

STAWKA CZYNSZU

13,8 €/m2

DATA AKTUALIZACJI

2021-01-28

DOSTĘPNA POWIERZCHNIA

5717 m2

DOSTĘPNE BIURA

5

Biurowiec KRAKÓW | QUATTRO BUSINESS PARK BUILDING FIVE

Biurowiec KRAKÓW | QUATTRO BUSINESS PARK BUILDING FIVE

Al. Bora Komorowskiego 25A
Kraków, Prądnik Czerwony

STAWKA CZYNSZU

13,7 €/m2

DATA AKTUALIZACJI

2024-05-10

DOSTĘPNA POWIERZCHNIA

7314 m2

DOSTĘPNE BIURA

7


To, co dla niektórych wydaje się ekstrawagancją, tak naprawdę wpływa w dużym stopniu na to, jak szybko pracownik się regeneruje i nabiera energii do dalszej pracy. Możliwość całkowitego oderwania się od biurowej rzeczywistości nawet na kilkanaście minut może skutkować większą kreatywnością i zapałem. Spotkania pracowników w przyjaźnie zaaranżowanych przestrzeniach mogą owocować nowymi pomysłami, na które trudno wpaść, siedząc przy oddalonych od siebie biurkach.

Korzyści płynące ze stworzenia pokoju relaksu

Psychologowie już dawno dowiedli, że nikt nie jest w stanie skupić się i pracować równie efektywnie przez długi czas. Codzienna praca to nie tylko rutyna, ale także ciągłe napięcie, które może rodzić stres i obniżyć wydajność pracy. Dbając o komfort pracowników, dbasz więc także o działanie firmy. Zrelaksowani pracownicy są bardziej kreatywni, popełniają mniej błędów i szybciej pracują. Chillroom musi być miejscem, w którym odpocznie także wzrok – sprzyjają temu na przykład otwarte przestrzenie za oknem. Jeśli szukasz przestrzeni biurowej w Gdańsku, możesz wybrać taką z widokiem na morze.

Równie ważne są rośliny zielone – ustawione w pokoju relaksu kwiaty pozwolą zrelaksować oczy wpatrujące się przez kilka godzin w ekran komputera. Podobne działanie może mieć duże akwarium, wpatrywanie się w pływające w nim ryby relaksuje, odpręża wzrok i pozwala się wyciszyć. Organizując przestrzenie tego typu, dajesz swoim pracownikom wyraźny sygnał, że zależy Ci na ich komforcie i zadowoleniu. To przełoży się na ich zaangażowanie i przywiązanie do firmy.

Oceń artykuł