Jak złagodzić stres w biurze?

Data dodania: 2020-06-19

|

Autor: Directoffice

Jak złagodzić stres w biurze?

Zadbana i schludna przestrzeń biurowa zaaranżowana bez zbędnego przepychu, ale z zastosowaniem roślinności oraz wielu nowoczesnych rozwiązań i udogodnień, to niewątpliwie jeden z wielu elementów łagodzących stres w biurze i pozytywnie wpływających na zwiększenie wydajności oraz efektywności pracy każdej firmy. Mogłoby się wydawać, że praca w biurze należy do najspokojniejszych zawodów na świecie, lecz według przeprowadzonych badań, na stres w miejscu pracy najbardziej narażone są osoby, które pracują m.in. w biurach, dlatego zapewnij swoim pracownikom przestrzeń odpowiednio przystosowaną do ich potrzeb i zadbaj o ich zdrowie psychiczne wynajmując biuro wyposażone w odpowiednio przystosowane strefy relaksu. Idealnym przykładem są biura do wynajęcia w Gdańsku i wielu innych miastach na terenie całego kraju za pomocą platformy Directoffice.pl, w których znajdziesz specjalne chillroomy, pokoje do gier wyposażone w rzutki, konsole,, stoły do ping ponga, czy piłkarzyki, lub pokoje muzyczne w których znajdują się wygodne kanapy na potrzeby wyciszenia się przy ulubionej muzyce. Krótkie przerwy w pracy i możliwość zajęcia się przez chwilę czymś zupełnie innym niż sprawy służbowe, wspiera kreatywność pracownika i pomaga w rozwiązywaniu problemów. Jeśli szukasz nowego biura, w którym Twoi pracownicy będą mieli zapewnione najwyższe standardy, skorzystaj z oferty firmy Directoffice.pl. Po wybraniu interesującej Cię lokalizacji i kubatury pomieszczenia możesz je zwiedzić online, nie tracąc cennego czasu na dojazd.

Stres w biurze – negatywne skutki

Wymagający system pracy biurowej, codzienne obowiązki, spełnianie oczekiwań przełożonych, presja czasu i silna konkurencja w firmie mogą być powodem wielu stresujących sytuacji, które odbijają się na pracowniku, który każdego dnia musi stawić czoła wszystkim wyzwaniom. Problem stresu dotyczy każdego pracownika biurowego, jednak każdy przechodzi go inaczej, co w dużej mierze zależy od indywidualnej podatności na stres. Jak powszechnie wiadomo, stres, nawet ten w pracy biurowej zwiększa ryzyko zawału serca o 25% i może być przyczyną wielu poważnych schorzeń. Z pewnością negatywnym i najczęściej obserwowanym skutkiem stresu w pracy jest obniżona wydajność pracowników. Czują się oni ciągle zmęczeni i tracą zapał do wykonywania swoich obowiązków. Stres w biurze może być spowodowany sytuacjami przejściowymi, takimi jak np. zmiany personalne, redukcja etatów, czy zmiana właściciela firmy; lub długotrwałymi, związanymi zwykle z dużą konkurencją, nadmierną ilością obowiązków, czy mobbingiem.

Stres pozytywny i negatywny

To, jaki rodzaj stresu będzie oddziaływał na pracowników, w dużej mierze zależy od stawianych przez pracodawcę wymagań, oraz od fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych możliwości radzenia sobie z nim w danej chwili, a także od wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników. Pozytywny rodzaj stresu występuje wtedy, gdy przełożeni stawiają wymagania dostosowane do możliwości pracownika, który ma odpowiednią wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonania powierzonego mu zadania w określonym czasie. Wykonywana praca jest wówczas źródłem satysfakcji i zadowolenia. Takie działanie pozwala na zdobywanie nowych doświadczeń, zwiększania wiedzy i umiejętności zawodowych. Z kolei, gdy pracownikowi są stawiane wymagania przekraczające jego fizyczne, emocjonalne i intelektualne możliwości, nie jest on w stanie wykonać powierzonych mu zadań, wówczas pojawia się negatywny rodzaj stresu, który powoduje wyczerpanie fizyczne i psychiczne, a także częste odczuwanie złości i irytacji oraz niechęci do jakichkolwiek działań lub zmian.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy biurowej?

Każdy pracownik biurowy ma inną osobowość, inaczej reaguje na stres w biurze i potrzebuje innych metod w radzeniu sobie z nim. W obecnych czasach wielu pracodawców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich pracowników, wyposażając przestrzenie biurowe w nowoczesne pokoje relaksu tzw. chillroomy. Można tam spokojnie zjeść lunch, wypić herbatę, kawę z ekspresu i oderwać się na chwilę od stresującej rzeczywistości, zatapiając się w dźwiękach jazzu lub klasycznej muzyki płynącej ze smartfona, jednocześnie siedząc w miękkich fotelach relaksacyjnych, często wyposażonych w funkcję masażu. Również widok z biurowego okna na morze, góry lub nawet pobliski park może przynieść ukojenie i zapał do dalszej pracy. Niektórzy zwalczają stres w pracy biurowej przez wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych, z kolei inni w czasie wolnym od pracy preferują jogę, masaż, albo pływanie lub sport na świeżym powietrzu. Bez względu na to, w jaki sposób odstresowujesz się w biurze, pamiętaj, że zdrowa, zbilansowana dieta i 8 godzin snu również przekładają się na wyższą odporność na stresujące sytuacje.

Oceń artykuł