Klimatyzacja w biurze – jak wybrać odpowiednią?

Data dodania: 2020-12-23

|

Autor: Directoffice

Klimatyzacja w biurze – jak wybrać odpowiednią?

Pogoda bywa kapryśna, jednak w ciągu roku prędzej czy później czekają na nas upały. Rozgrzane do czerwoności termometry i gorące promienie słońca są idealnym towarzyszem wolnych dni, kiedy to możemy się zrelaksować i wypocząć podczas wakacyjnych wyjazdów. Jednak równocześnie są słabym motywatorem do efektywnej i wydajnej pracy. Upał sprawia, że w przestrzeniach biurowych panują nieprzyjemne warunki, które mogą być przyczyną zmęczenia i osłabienia pracowników. Jednak jest na to doskonałe rozwiązanie – klimatyzacja do biura, która niesie za sobą wiele zalet.

Klimatyzacja do biura – opłacalna inwestycja

W dzisiejszych czasach montaż klimatyzacji jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, zarówno w przestrzeniach domowych, jak i firmowych. Dzięki niej możemy zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne, gdy słupki termometrów za oknem przekraczają 30 stopni Celsjusza. Zagwarantowanie optymalnych warunków pracownikom zwiększy ich wydajność, co sprawia, że instalacja klimatyzacji szybko się zwróci i będzie opłacalną inwestycją. Warto zauważyć, że zachowanie optymalnej temperatury we wnętrzach biurowych ma również znaczenie dla kontrahentów odwiedzających siedzibę firmy.

Rodzaje klimatyzacji przeznaczonej do biura

Jeśli czytając o klimatyzacji lub wentylacji do biur, natrafiłeś na skrót HVAC i nie wiedziałeś, czego on dotyczy, spieszymy z wyjaśnieniem. Jest to branża inżynierii sanitarnej zajmująca się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją.

W każdym budynku znajdują się instalacje umożliwiające komfortowe korzystanie z obiektu, w tym systemy wodno-kanalizacyjne dostarczające czystą wodę i odprowadzające ścieki, systemy gazowe czy przeciwpożarowe. W budynkach przemysłowych są to także systemy sprężonego powietrza czy instalacje olejowe. Za świeże powietrze i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach dbają z kolei systemy HVAC niekiedy w razie potrzeb rozszerzane o izolację obiektu czy – w budownictwie przemysłowym – o zaawansowane układy chłodnicze.

Jeśli chodzi o klimatyzacją przeznaczoną do biura, na rynku można znaleźć wiele różnych urządzeń do wyboru, przez co podjęcie ostatecznej decyzji jest utrudnione. Jednak wśród najczęściej wybieranych modeli znajduje się klimatyzacja do biura typu multisplit, która ma za zadanie schłodzić powietrze w kilku pomieszczeniach naraz. Jej dużą zaletą jest wygodna obsługa, gdyż każda jednostka może korzystać z indywidualnych ustawień i tym samym dostosować temperaturę do konkretnego pomieszczenia.

Równie popularne są klimatyzatory typu split, występujące w kilku wersjach – kanałowe, kasetonowe, ścienne i podłogowo-sufitowe. Wyróżniają się cichym trybem pracy, wysoką skutecznością i atrakcyjnym designem. W ich przypadku należy wybrać odpowiednią liczbę urządzeń dostosowaną do wielkości przestrzeni biurowych, które są bardzo dyskretne, dzięki czemu szybko znikają z pola widzenia. Najprostszym wyborem są klimatyzatory przenośne, które są najtańszą opcją, jednak najlepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Ich dużym atutem jest mobilność, gdyż można z łatwością zmienić położenie urządzenia w zależności od potrzeb.

Najczęściej stosowane klimatyzatory biurowe to:

Klimatyzatory ścienne – ze względu na wygodę użytkowania, pełną automatyzację, a także cichą pracę i niewielkie wymiary jest często instalowany w biurach.

Klimatyzatory kasetonowe – instalowane w konstrukcji stopowej, również w suficie podwieszanym, idealnie sprawdzają się w wyższych biurach o dużej powierzchni.

Klimatyzatory kanałowe – przeznaczone do biurowców i innych obiektów o dużej liczbie pomieszczeń. Pozwalają na rozprowadzenie powietrza do wielu z nich za pomocą specjalnych kanałów.

Klimatyzatory przypodłogowe – uniwersalne modele najczęściej umieszczane pod oknami oraz we wnękach oraz na strychach. Wyglądem przypominają nowoczesne modele grzejników.

Klimatyzatory podsufitowe – idealne do wysokich pomieszczeń, np. typu open space instalowane bezpośrednio na konstrukcji stropowej.

Klimatyzacja w biurze dostosowana do potrzeb

Podczas wyboru odpowiedniej klimatyzacji warto zwracać uwagę przede wszystkim na możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb. Wybrany system chłodzący powinien zapewniać optymalną temperaturę na terenie całej przestrzeni biurowej, zatem bardzo ważną kwestią jest dopasowanie wydajności klimatyzatora do metrażu. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że kilkadziesiąt lub nawet kilkaset komputerów włączonych jednocześnie skutecznie podwyższa temperaturę w biurze, dlatego też jej zastosowanie jest tak ważne.

Oczywiście liczy się również właściwe użytkowanie klimatyzacji w biurze. Aby zachować maksymalną wydajność i nie narazić się na zwiększone koszty, należy przede wszystkim zachować umiar w obniżaniu temperatury. Wedle ogólnych zaleceń różnica nie powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza między wewnętrzną przestrzenią biurową a temperaturą panującą na zewnątrz. Przed zakupem należy również sprawdzić wszelkie parametry, które dotyczą głośności pracy – nie powinna ona rozpraszać pracowników. Istotne jest również miejsce montażu oraz stopień nasłonecznienia pomieszczeń, a także liczba osób przebywających jednocześnie w danym wnętrzu. Ponadto, ważna jest również sama lokalizacja biura, a konkretniej pozycja względem słońca w godzinach największego nasłonecznienia oraz wielkość przeszklonych powierzchni. Liczy się każdy szczegół, gdyż zupełnie inna klimatyzacja sprawdzi się w niewielkim biurze, a inna w dużej przestrzeni typu open space – w tym przypadku najważniejsze jest dostosowanie mocy urządzenia do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Warto również zdecydować się na przestrzenie biurowe do wynajęcia w Poznaniu oferowane przez firmę Directoffice.pl, w których w większości dostępna jest klimatyzacja, dzięki czemu nie trzeba martwić się o jej dodatkową instalację, co znacznie obniża koszty firmowe związane z prowadzeniem biura.

Oceń artykuł