Jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia biurowe?

Data dodania: 2020-12-09

|

Autor: Directoffice

Jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia biurowe?

Pomieszczenia biurowe powinny spełniać określone normy i wymagania związane z zapewnieniem pracownikom najwyższego poziomu komfortu i bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że praca biurowa wiąże się z kilkugodzinnym siedzeniem przy biurku, co może w dłuższej perspektywie być przyczyną problemów ze wzrokiem i kręgosłupem, dlatego zagwarantowanie wygodnych i funkcjonalnych stanowisk pracy to podstawa. Poszukując idealnych biur na wynajem w Warszawie i innych miastach Polski, warto zapoznać się z ofertą firmy Directoffice.pl proponującej najlepsze pomieszczenia biurowe w stolicy i nie tylko, które spełniają wszelkie oczekiwania i potrzeby, a w tym również normy BHP.

Lokale biurowe dostosowane do potrzeb biznesu

W przypadku najpopularniejszych działalności, w których pracownicy skupiają się głównie na wykonywaniu pracy biurowej i komunikacji internetowej lub telefonicznej, należy z pewnością zapewnić doskonałą jakość łączności doprowadzonej do wybranego na siedzibę firmy biura. Jeśli linie będą miały słaby zasięg, znacznie spowolni to działanie firmy i sprawi, że stanie się mniej wydajna, co jednocześnie naraża przedsiębiorców na duże straty.

Przy wyborze pomieszczeń biurowych warto zwracać szczególną uwagę nie tylko na charakter działalności, ale także na liczbę zatrudnionych osób. Każdy pracownik powinien mieć zagwarantowane optymalne warunki do pracy, co zwiększy komfort, a także wpłynie na efektywność i wydajność wykonywanych obowiązków. Należy wziąć pod uwagę cały personel, który w danym momencie jest zobowiązany do przebywania w biurze, i każdej osobie zapewnić niczym niezakłóconą przestrzeń do pracy, szczególnie podczas prowadzonych rozmów telefonicznych.

Pomieszczenia biurowe – konkretne normy i wymagania

Zaleca się, aby na każdego pracownika spędzającego w biurze co najmniej 4 godziny dziennie, przypadało 13 m3 kubatury biura, a także 2 m2 wolnej powierzchni podłogi, która nie będzie zajęta innym stanowiskiem pracy, wyposażeniem lub urządzeniami biurowymi. Absolutnym minimum jest 3,5 m2 na osobę (optymalne minimum to 6 m2 zaś komfortowa praca to min. 10m2 powierzchni biura na 1 osobę). Szczegółowe wytyczne można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003 r. nr. 169, poz.1650). Wynika z nich również, że wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 3 m, pod warunkiem, że nie występują wewnątrz czynniki szkodliwe dla zdrowia. W przypadku zastosowania klimatyzacji, za zgodą państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wysokość pomieszczenia biurowego wedle norm BHP może zostać zmniejszona do 2,5 m, jeśli wewnątrz przebywa nie więcej niż 4 pracowników.

Poza wysokością i metrażem należy zagwarantować pracownikom odpowiednią temperaturę, wilgotność i cyrkulację powietrza, w czym doskonale pomagają systemy ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. Najlepsze samopoczucie do pracy biurowej jest zapewnione w temperaturze mieszczącej się w przedziale 20-24 stopni Celsjusza. W chłodnym sezonie temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Ponadto, pomieszczenia biurowe zgodnie z normami BHP muszą być schludne i czyste, aby zachować najwyższy poziom higieny podczas pracy.

Biurowiec Q22

Biurowiec Q22

Al. Jana Pawła II 22
Warszawa, Centrum

STAWKA CZYNSZU

24 €/m2

DATA AKTUALIZACJI

2024-04-18

DOSTĘPNA POWIERZCHNIA

512 m2

DOSTĘPNE BIURA

1

Biurowiec CENTRAL POINT

Biurowiec CENTRAL POINT

ul. Marszałkowska 107
Warszawa, Centrum

STAWKA CZYNSZU

26 €/m2

DATA AKTUALIZACJI

2024-04-17

DOSTĘPNA POWIERZCHNIA

1500 m2

DOSTĘPNE BIURA

2

Archiwalana
Biurowiec BURAKOWSKA 5/7

Biurowiec BURAKOWSKA 5/7

ul. Burakowska 5/7
Warszawa, Żoliborz

STAWKA CZYNSZU

27.27 €/m2

DATA AKTUALIZACJI

2024-04-18

DOSTĘPNA POWIERZCHNIA

340 m2

DOSTĘPNE BIURA

0


Bryła budynku, w której mieszczą się biura, powinna umożliwić przepuszczenie dostatecznej ilości światła dziennego, a także niezbędne jest, aby okna były łatwe i wygodne w obsłudze. Jeśli chodzi o samo oświetlenie, poza światłem naturalnym liczy się także to sztuczne. Nie może męczyć oczu, a także powinno być optymalnie dostosowane do specyfiki pracy pod względem intensywności i barwy (chłodnej lub ciepłej). Drzwi biurowe powinny spełniać przepisy techniczno-budowlane i normy dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Warto również wybierać biura ze stabilnymi i nieśliskimi podłogami, które są równe, odporne na uszkodzenia, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Dobrym rozwiązaniem jest zlikwidowanie progów między pomieszczeniami lub ich odpowiednie oznakowanie.

Dodatkowo w każdym pomieszczeniu biurowym przedsiębiorca powinien zadbać o niski poziom hałasu pochodzącego z zewnątrz, który może rozpraszać i tym samym przeszkadzać w pracy. Kluczowym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo jest również brak ryzyka porażenia prądem, zatem niezwykle istotne są prawidłowe instalacje elektryczne oraz korzystanie z urządzeń biurowych zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem.

Oceń artykuł
2.2/5 - (6 votes)