Biuro coworkingowe – czy to dobry pomysł?

Data dodania: 2020-05-29

|

Autor: Directoffice

Biuro coworkingowe – czy to dobry pomysł?

Specyfika dzisiejszej pracy sprawia, że coraz częściej ludzie decydują się na rezygnację z klasycznych form zatrudnienia. Nowe technologie sprawiają, że chętnie wybieramy pracę zdalną, dzięki czemu możemy pracować z własnego domu lub z dowolnego miejsca na świecie. Praca tego typu wymaga inwestycji w dobry sprzęt komputerowy oraz łączności z internetem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie odnajdują się w strukturach tradycyjnego biura. Brak konieczności kontaktu z innymi ludźmi dla wielu osób jest największą zaletą, ale są też osoby, dla których jest to zasadnicza wada.

Wychodząc naprzeciw osobom chcącym pracować samodzielnie, ale jednak nie koniecznie w samotności, tworzone są przestrzenie pracy wspólnej, czyli tak zwane biuro coworkingowe. Jest to miejsce, w którym może jednocześnie pracować kilka lub kilkanaście osób, które w żaden sposób nie są związane ze sobą zawodowo. Najczęściej są to pracujący zdalnie freelancerzy, ale pojawiają się tam także studenci, oraz uczniowie chcący przekonać się, czy taki rodzaj pracy im odpowiada.

Jak zorganizowane jest biuro coworkingowe?

Co-working, czyli po prostu współpraca, w znaczeniu pracy we wspólnej przestrzeni – nie jest to praca wspólna, ale we współdzielonym miejscu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które na przykład nie mają dobrych warunków do pracy w domu, a nie mają potrzeby wynajmowania biura. Zaletą przestrzeni tego typu jest fakt, że można z niej korzystać dokładnie tyle czasu, ile nam potrzeba. Opłaty, jakie należy ponieść, zależą od konkretnego biura. Są takie, w których wnosi się miesięczną opłatę członkowską, ale są też takie, w których płaci się jedynie za przepracowany w nich czas.

Biuro coworkingowe to w pełni wyposażone pomieszczenia, w których można swobodnie pracować. Standardem jest szybki i niezawodny internet oraz możliwość korzystania z niezbędnych urządzeń biurowych, takich jak drukarki, kopiarki, rzutniki i tak dalej. Dodatkowo biura tego typu to dobrze wyposażone pomieszczenia socjalne, w których znajdują się czajniki, lodówki i ekspresy do kawy. Oprócz przestrzeni wspólnej, która może być podzielona na boksy, większość biur coworkingowych dysponuje profesjonalnymi salami konferencyjnymi.

Biuro coworkingowe – czy to dobry pomysł?

Biura coworkingowe są cenione za wiele rzeczy, jedną z nich są bez wątpienia elastyczne umowy, które nie wiążą najemcy i wynajmującego na zbyt długi czas. Dzięki temu pracując w dużym mieście, takim jak na przykład Szczecin, można pracować w wygodnym biurze, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Takie rozwiązanie to doskonały pomysł zarówno dla osób wynajmujących, jak i dla właścicieli pomieszczeń do wynajęcia. Rozwiązania tego typu sprawdzają się zwłaszcza w przypadku niewielkich firm, start-upów oraz osób pracujących samodzielnie.

Jeżeli jesteś osobą, która dopiero rozpoczyna samodzielną pracę, a nie chcesz inwestować w długotrwały wynajem, to co-work jest doskonałym pomysłem na start. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na wynajem małego biura lub pojedynczego miejsca przy biurku na określony z góry czas. W zamian możesz korzystać z wygodnie umeblowanej przestrzeni w dobrej lokalizacji. Warto dodać, że w kosztach znajdują się też usługi serwisu sprzątającego oraz dostęp do strefy relaksu, w którym znajdują się na przykład gry różnego rodzaju.

Poznaj zalety biur coworkingowych

Biura coworkingowe usytuowane są zwykle w biurowcach w centralnej części miasta, w Warszawie biura znajdują się w ścisłym centrum. To gwarancja łatwego dojazdu także komunikacją publiczną bez konieczności wielokrotnego przesiadania się. W ramach usług coworkingowych można zarejestrować w nich swoją firmę – to daje możliwość pochwalenia się prestiżową lokalizacją. W przypadku nowych firm wynajem biura w dzielnicy biurowej często jest zbyt drogi. Wtedy co-work okazuje się rozwiązaniem idealnym. Doskonałe lokalizacje znajdziesz na portalu Directoffice.pl.

Warto dodać, że biura współdzielone działają często przez 24 godziny przez cały tydzień. Dzięki temu każdy może pracować wtedy, kiedy ma na to czas lub ochotę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób współpracujących z klientami z innych stref czasowych. To idealne wyjście dla osób, które na przykład lubią pracować w nocy, albo bardzo wczesnym rankiem. Mogą korzystać z komfortowej, w pełni wyposażonej przestrzeni biurowej w dowolnej chwili.

Kto najchętniej korzysta z coworkingu?

Specyfika wielu zawodów sprawia, że można pracować z dowolnego miejsca, wykorzystując jedynie komputer. Wiele osób nie potrafi skupić się i wydajnie pracować z domu, zwłaszcza jeśli nie mieszka samotnie. Nie wszyscy pracownicy zdalni są zadowoleni z pracy w samotności, zwłaszcza ci, którzy lubią kontakt z innymi ludźmi. Jeżeli należysz do osób, które lubią rozmawiać w przerwach między kolejnymi zadaniami, a niekoniecznie chcesz pracować w tradycyjnym biurze, to warto, abyś zastanowił się nad rozwiązaniem, jakim jest coworking.

Osoby towarzyskie źle znoszą pracę w pojedynkę, dlatego warto, aby wybierały sposoby pracy łączące możliwość samodzielnej pracy i przebywania w towarzystwie innych ludzi. Dzięki temu można na przykład zasięgnąć porady na jakiś temat lub po prostu porozmawiać, co pomaga rozluźnić się i zmniejszyć napięcie wywołane na przykład goniącymi terminami. Praca we wspólnej przestrzeni osób, które nie są związane ze sobą zawodowo, to także szansa na poszerzanie wiedzy i rozwijanie kreatywności.

Czy to dobry pomysł na biznes?

Idea coworkingu sprawdza się świetnie także w przypadku osób, które nie do końca potrafią zorganizować sobie samodzielną pracę. Udanie się do biura, w którym pracuje się przez określony czas, wpływa na pewno pozytywnie na efektywność. Brak bodźców rozpraszających, a także dostępność niezbędnych do pracy sprzętów pozwala skupić się na tym, co w danej chwili jest naprawdę ważne. To też dobry sposób na oddzielenie życia zawodowego od czasu dla rodziny. Pracując w domu, trudniej wyznaczyć sobie te granice. Biura coworkingowe to także doskonały pomysł na dochodowy biznes. Wynajmowanie umeblowanej przestrzeni biurowej cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko w największych miastach. Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, dlatego coworking będzie rozwijał się coraz intensywniej.

Oceń artykuł
5/5 - (1 vote)