Kolor ścian w biurze – czy ma znaczenie?

Data dodania: 2020-10-30

|

Autor: Directoffice

Kolor ścian w biurze – czy ma znaczenie?

Aranżację biura warto rozpocząć od wyboru koloru ścian. Wbrew pozorom to jeden z najistotniejszych kroków podczas tego procesu wykańczania powierzchni biurowej, gdyż odpowiedni odcień sprzyja koncentracji, zmniejsza zmęczenie oczu pracowników, jak i zwiększa ich wydajność i chęć do pracy. Niewłaściwy kolor z kolei wpłynie negatywnie na efektywność rozwiązywania problemów logicznych, a także sprawi, że przebywanie w biurze będzie męczące i irytujące. Jak zatem wybrać odpowiedni kolor biura i czym się kierować?

Na co wpływa odpowiedni kolor ścian w biurze?

Kolor ścian w biurze to dość trudny temat, głównie ze względu na dużą ilość dostępnych barw, odcieni i sposobów wykończeń powierzchni (mat, satyna, połysk). Wiele osób stawia na tradycyjną biel, która mimo swojej uniwersalności nie zawsze okazuje się dobrym wyborem. Odpowiednie kolory do biura potrafią zdecydowanie poprawić pracę wszystkich pracowników i zwiększyć wytrzymałość na stres czy zmniejszyć uczucie zmęczenia towarzyszące długim, wyczerpującym godzinom spędzonym na liczeniu czy wypełnianiu tabel.

Zły kolor ścian w biurze jest tym, czego każdy pracodawca powinien unikać za wszelką cenę. Wpływa bowiem nie tylko na efektywność pracy, w tym na rozwiązanie problemów, czy wymyślanie kreatywnych rozwiązań, lecz także sprzyja pogorszeniu samopoczucia zatrudnionych osób. Właśnie dlatego psychologowie zalecają, aby kolory do biura pasowały przede wszystkim do konkretnej profesji, nie do stylu danej aranżacji.

Podstawowe cechy najpopularniejszych kolorów do biura

Większość osób w procesie aranżacji pomieszczeń biurowych i malowania ścian wybiera biel. To dobry wybór, gdyż jest ona uniwersalna, ponadczasowa, a przy tym także pozwala wybić się na pierwszy plan meblom czy ozdobom znajdującym się we wnętrzu. Należy jednak mieć na uwadze, że biel ma jedną, podstawową wadę – jest bardzo czysta, sterylna i nowoczesna, przez co może razić surowością w skrajnie minimalistycznych pomieszczeniach biurowych.

Często wybiera się także subtelne kolory pastelowe, które sprzyjają efektywności pracy, lecz nie pasują do wszystkich profesji. Biel zabarwiona różowym pigmentem będzie wyglądała wspaniale w biurze czasopisma dla kobiet, ale gorzej sprawdzi się w różnego rodzaju pracowniach, w których lepiej stosować ciemniejsze odcienie farb. Znakomitym wyborem niezależnie od profesji są kolory ziemi o niskiej intensywności, np. oliwka, brąz czy beż. Takie barwy pozwalają się wyciszyć i poprawiają samopoczucie, działając instynktownie na zmysły pracujących osób.

Szary kolor biura może być bardzo uniwersalny, a ponadto charakteryzuje się samymi zaletami. W przeciwieństwie do bieli szarość nigdy nie przytłacza (oczywiście ta w jasnej tonacji) i znakomicie współgra z pozostałym elementami aranżacji. Należy jednak pamiętać, że odcień ten powinien być przede wszystkim stonowany. Zbyt ciemny będzie zmniejszać ilość światła słonecznego wpadającego do biura i stworzy we wnętrzu półmrok, pogarszając warunki pracy i jej efektywność. Jeśli szukasz ciekawie urządzonego biura w Warszawie z eleganckim wyposażeniem w minimalistycznym stylu, to koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Directoffice.pl.

Kolor ścian w biurze ma wpływ na psychikę pracownika?

Kolory do biura mogą zarówno pomóc, jak i przeszkodzić w pracy. Wiele osób nie ma najmniejszego pojęcia o istnieniu przyczyny gorszego samopoczucia, czy zmniejszonej wydajności, a często stoją za tym źle dobrane odcienie ścian i elementów wyposażenia. Dla przykładu intensywna, ostra i nasycona czerwień sprzyja kreatywności i mobilizowaniu do pracy, lecz także agresji, przez co osoby pracujące w takich warunkach mogą się łatwiej denerwować i wywoływać niepotrzebne konflikty. Z kolei kolor żółty, bardzo popularny w domach i mieszkaniach, przywodzi na myśl słońce, relaks i wypoczynek, przez co osoby pracujące w takich warunkach mogą mieć problem ze skupieniem się na swoich obowiązkach, gdyż myślą głównie o czasie wolnym. Natomiast bardzo ciemne barwy, np. granat lub czerń, działają zupełnie odwrotnie i mogą działać usypiająco.

Wpływ koloru ścian w biurze na relacje z kontrahentami

Kolor ścian potrafi zupełnie zmienić opinię o biurze na lepsze lub na gorsze, dlatego warto go dobrać do specyfiki danej firmy, oczywiście biorąc pod uwagę na pierwszym miejscu dobro pracowników. W przypadku firm świadczących usługi uznawane za ekskluzywne, np. doradcy finansowi czy maklerzy giełdowi, warto postawić na jasną szarość, a branże uznawane za kreatywne, np. architekci mogą pozwolić sobie na większe odstępstwa od reguły i zastosowanie kolorowych odcieni. Warto poświęcić dużo czasu na wybór koloru ścian w biurze i zdecydować się na taki, który dobrze ocenią zarówno pracownicy, jak i klienci czy kontrahenci.

Struktura ścian w biurze to osobny temat, bardzo dobrze w biurach sprawdzają sie wszelkiego rodzaju struktury betonowe z betonem architektonicznym na czele. Przy wyeksponowanych miejscach możemy użyć drewna , często starzonego i ułożonego tak aby dawał efekt przypadkowego wzoru. Bardzo popularne są też tak zwane zielone ściany z mchu, najpopularniejszą jego odmianą jest chrobotek. Taki zabieg pozwala uzyskać efekt ekologicznej i naturalnej przestrzeni. Kolejnych chociaż już nieco wyeksploatowanym tematem są cegły ale ich umiejętne użycie pozwoli jednak zbudować niepowtarzalny surowy loftowy klimat i ożywić wnętrze biura.

Oceń artykuł
5/5 - (1 vote)