Dlaczego warto zdecydować się na kwiaty i rośliny do biura?

Data dodania: 2020-06-16

|

Autor: Directoffice

Dlaczego warto zdecydować się na kwiaty i rośliny do biura?

Rośliny są integralną częścią życia każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach głównym elementem wystroju nowoczesnych biur są właśnie rośliny. Zarówno oryginalne gatunki, egzotyczne drzewa i krzewy, jak i kwiaty znane z naszych rodzinnych domów osadzone w designerskich donicach to bardzo popularny trend, który doskonale sprawdza się w każdej aranżacji, ponieważ biuro pełne roślin jest bardziej przytulne i przyjazne. Rośliny biurowe nie tylko upiększają wnętrze, ale też wprowadzają w pomieszczeniu spokój i harmonię, nadając mu unikalny styl. Co więcej, zielony kolor liści działa uspokajająco, wpływa na naszą psychikę, samopoczucie i zdrowie oraz wspomaga koncentrację, co można wykorzystać do usprawnienia pracy. Kwiaty w biurze są naturalnym filtrem i nawilżaczem powietrza, takie rośliny jak Palma Koralowa, Figowiec Benjamiński i Paprotka sprawdzą się w nich doskonale. Dodatkowo rośliiny regulują temperaturę i wilgotność, utrzymują optymalny, klimat oraz tłumią hałas. Wiele roślin wykazuje zdolności jonizujące i pochłaniające toksyczne substancje lotne. Większość osób w otoczeniu roślin czuje się lepiej, jest mniej podatna na stres, a co za tym idzie, ich praca jest bardziej efektywna, dlatego tak ważne jest, aby w naszym miejscu pracy znajdowały się rośliny.

Gdzie ustawić kwiaty w biurze?

Kwiaty doniczkowe do biura przede wszystkim stwarzają walory estetyczne, ale też tworzą przyjemną atmosferę. Zadbane rośliny wpływają na wizerunek firmy, dlatego warto ustawiać rośliny doniczkowe w miejscach reprezentacyjnych, szczególnie tam, gdzie przyjmowani są klienci. Doskonałym miejscem są zarówno recepcja, poczekalnie, jak i wnętrza zarezerwowane tylko dla pracowników, takie jak np. stołówka, pokój socjalny i miejsca odpoczynku, czyli tzw. chill room. Rośliny biurowe świetnie się prezentują w korytarzach, przy windach, na klatce schodowej, a mniejsze okazy mogą zdobić okienne parapety i biurka pracowników, o ile pracodawca wyraża na to zgodę. Obecność roślin w pomieszczeniach biurowych nie jest w Polsce regulowana żadnymi przepisami, dlatego dla psychicznego komfortu warto mieć na biurku nawet niewielką roślinę. Warto też zwrócić uwagę na odpowiedni dobór doniczek. Proste kształty i stonowane kolory, które podkreślają walory dekoracyjne rośliny, pasują do wnętrza i wystroju pomieszczeń, są zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli szukasz gustownie urządzonego i wyposażonego w najróżniejsze rośliny biura na terenie Warszawy, lub innego z wielu miast na terenie całego kraju, koniecznie sprawdź ofertę firmy Directoffice.pl.

Jakiego oświetlenia potrzebują rośliny biurowe?

Kwiaty biurowe należy dobierać do miejsca, dlatego najpierw trzeba poznać jakie warunki świetlne, wilgotnościowe i cieplne panują w biurze. W miejscach zacienionych najczęściej odsuniętych od okien, gdzie dociera znikoma ilość światła słonecznego, najlepiej sprawdzą się takie rośliny, które potrafią poradzić sobie z okresowymi brakami światła lub jego małą intensywnością, np. w ciemnym rogu pomieszczenia świetnie sprawdzą się ciemne pędy zamiokulkasa, które nadadzą egzotyczny charakter każdej przestrzeni w biurze. Jasne miejsca, gdzie promienie słoneczne są tylko przez określony czas, są odpowiednie dla niewymagających roślin biurowych, takich jak aglaonemy i filodendrony, które doskonale wpisują się w surowe aranżacje. Z kolei w miejscach z pełnym oświetleniem, gdzie przez większość czasu w ciągu dnia promienie słoneczne operują bezpośrednio na roślinę, można z powodzeniem ustawić szeroki wachlarz przeróżnych gatunków kwiatów biurowych, wyróżniających się kolorystyką, a nawet diametralnie różniących się kształtem i wysokością liści.

Dlaczego kwiaty biurowe źle rosną?

Kwiaty biurowe umieszcza się w miejscu pracy ze względu na ich walory dekoracyjne. Niestety bardzo często żywe dekoracje nie nadają się do biura, gdyż chorują i szybko zamierają. W biurowych pomieszczeniach trudno jest stworzyć klimat podobny do naturalnego ze względu na niewielki dostęp do światła, ponieważ okna są zasłonięte żaluzjami lub roletami, a także grzejące kaloryfery i wszechobecną klimatyzację wysuszającą powietrze. Równie dużym problemem dla roślin jest nieregularne podlewanie. Kwiaty często są przelewane i gniją albo wysychają z braku wody. Zły wpływ na kondycję kwiatów biurowych ma też częste przestawianie i przeciągi. Poza tym toksyczny wpływ mogą mieć nawet płyny czyszczące, często bardziej żrące od tych wykorzystywanych w mieszkaniach, dlatego w niedługim czasie od zakupu, rośliny doniczkowe, zamiast spełniać swoją dobroczynną funkcję, straszą niezbyt urodziwym wyglądem.

Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do biura?

Jakie rośliny nadają się do biura? Idealnym rozwiązaniem są odmiany wytrzymałe na przesuszenie, przelanie, suche powietrze i przeciągi. Wybierając kwiaty biurowe, należy postawić na łatwe w pielęgnacji, mało wymagające, silne i wytrzymałe rośliny, takie jak np. dracena, fikus, grubosz, czy sansewieria walcowata. Wbrew pozorom wybór roślin, które można umieścić na biurku, półce, szafce, w holu, poczekalni, czy na korytarzu obok windy jest bardzo duży. Do maksymalnie ekstremalnych warunków nadają się sansewieria lub zamiokulkas. Do słabo oświetlonych pomieszczeń wstaw paprotkę albo zielistka, a tam, gdzie panuje pełne oświetlenie, warto postawić na propozycje kwitnące tj. cyklamen, anturium czy skrzydłokwiat.

Oceń artykuł